Kirkkovaltuusto

Seurakunnan hallinnossa edustuksellista demokratiaa edustaa seurakuntalaisten vaaleilla valitsema kirkkovaltuusto. Kirkkovaltuusto hyväksyy vuosittain muun muassa talousarvion, tilinpäätöksen ja kirkollisveroprosentin. Kirkkolain mukaan seurakunnan koon ollessa 20000-50000 jäsentä, kirkkovaltuuston koko on 33 jäsentä. 

Kirkkovaltuuston 33 jäsentä ovat vuosina 2019-2022:

Aakala Seija (Hollola)

Ahlgrén Kirsi (Hollola)

Airola Matti (Kärkölä), varapj.

Carlson Vesa-Pekka (Kuhmoinen)

Hurtig Johanna (Kärkölä),

Hämäläinen Kalevi (Hollola)

Ihalainen Tapani (Hollola)

Iivari Eila (Hollola)

Kaalikoski Sirpa (Kärkölä)

Korpela Liisa (Kärkölä)

Kotiaho Pekka (Hollola)

Lampi Pentti (Hollola)

Lindqvist Kauko (Hollola)

Louekoski-Huttunen Toini (Hollola),

Luukka Elina (Padasjoki)

Lyyri Maija (Hollola)

Malin Kimmo (Kuhmoinen)

Mantere Heikki (Hollola)

Mertsalmi Ilkka (Padasjoki) puheenjohtaja

Mäkinen Kaarina (Hollola),

Nousjoki Santeri (Kärkölä)

Ojala Risto (Kuhmoinen)

Pyykkö Esa (Padasjoki)

Rauhamaa Topias (Kärkölä)

Salmi Ulla (Kuhmoinen)

Savola Silja (Padasjoki)

Serkelä Kaisu (Hollola)

Sinivaara Lea Kuhmoinen)

Suomäki Anne (Hollola)

Talasvirta Timo (Padasjoki)

Tanhuanpää Ritva-Liisa (Hollola)

Tiihonen Sanni-Maria (Hollola)

Wessmann Jorma (Hollola)

Kirkkovaltuusto kokoontuu seuraavasti:

Vuonna 2022 tiistaisin klo 18

* 25.1.2022

* 14.6.2022

* 11.10.2022

* 13.12.2022

Vuonna 2021 tiistaisin

  • 26.1.2021 klo 17:
  • 8.6.2021 klo 17
  • 12.10.2021 klo 18
  • 14.12.2021 klo 18